Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 stycznia 2017 r.
18:01

Lublin: Takie mają być Błonia pod Zamkiem. Jest nowa koncepcja. Co się zmieni?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
76 28 A A

Gotowa jest już koncepcja nowego parku na Błoniach obok Zamku. Nie ma już mowy o pokazywanym tu wcześniej stawie. Zamiast niego byłyby... falujące trawy. W planie są nowe drzewa, alejki, nowoczesne latarnie oraz szklane tafle, przez które będzie widać przeszłość.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wizję parku stworzyła pracownia Garden Concept, która wcześniej proponowała, by jedną z atrakcji był staw. Zbiornika jednak nie będzie. – Zamiast wody proponujemy kompozycję roślinną, która będzie przypominała wodę – zapowiada Piotr Szkołut, jeden z autorów koncepcji. Drewniane pomosty byłyby przerzucone nad... falującymi trawami.

Staw? Kiedyś...

Dlaczego projektanci rezygnują ze stawu? Bo większa jego część wypadała na terenie prywatnym, w który miasto nie może inwestować. Musiałoby wcześniej go przejąć w drodze kupna lub zamiany.

– Będziemy czynili starania, by tę działkę nabyć – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w lubelskim Urzędzie Miasta. O szczegółach Ratusz nie mówi. – Jakiekolwiek informacje nie sprzyjają negocjacjom – tłumaczy Arkadiusz Nahuluk, szef Wydziału Gospodarowania Mieniem.

Projektanci twierdzą, że w razie przejęcia działki przez miasto, da się wrócić do koncepcji stawu. Do tego czasu działka (na mapie biała plama z literą „A”) będzie prywatną, dziką łąką bez alejek.

Witamy w parku

Głównym wejściem ma być to po stronie Bramy Grodzkiej. Planowany tu placyk „wchłonąłby” latarnię, która świecąc nieustannie przypomina o dzielnicy żydowskiej zniszczonej przez Niemców. Latarnia świeciłaby nadal, ale byłyby też nowe elementy mówiące o historii. Do nich wrócimy za chwilę.

Od tego wejścia odchodzić mają główne alejki z betonowych płyt. Jedna do targu, kolejna w stronę Tarasów Zamkowych, ale nie w miejscu ścieżki, tylko nieco odsunięta od Zamku, by zostało więcej miejsca na koncerty.

Budulcem węższych alejek byłby „stabilizowany żwir”, ale nie tylko, bo drewniane podesty otoczyłyby miejsce określane jako...

...strefa aktywności

Tu mają się znaleźć urządzenia do zabaw dla dzieci, zbudowane głównie z drewna. Oznacza to przeprowadzkę dość nowej huśtawki dla dzieci na wózkach inwalidzkich. Nienaruszone pozostałyby za to kamienne elementy pozostałe po festiwalu Open City.

Obok byłyby „urządzenia dźwiękowe”, np. cymbały. Ma być tu również boisko do gry w bule, czy urządzenia do ćwiczeń, ale projektanci zastrzegają, że nie widzą tu kolejnej plenerowej siłowni. – Tych siłowni mamy już wiele – stwierdza Szkołut. Co proponuje w zamian? – Drążki, ścianki wspinaczkowe...

Ruch i bezruch

W drewniane podesty okalające strefę rekreacyjną wbudowane mają być podwyższenia służące do siedzenia, czy leżenia. Błonia, według zapewnień projektantów, mają służyć także tym osobom, które nie są amatorami aktywnego wypoczynku, albo nie mają na niego siły.

Błogiemu lenistwu służyć mają liczne meble miejskie z betonu i drewna. Przysiąść byłoby można też przy alejkach, które miejscami będą się poszerzać, tworząc małe place. Przewidziane są też „strefy relaksu”, czyli otwarte murawy i kwietne łąki.

Co z pozostałą zielenią?

Nie zasłaniać!

Koncepcja przewiduje, że spośród około 200 rosnących tu drzew, wyciętych byłoby 20. – W większości to drzewa w słabej kondycji – zastrzega Szkołut, ale przyznaje, że niektóre są zdrowe, ale stoją w miejscu planowanych alejek. – W zamian za to sadzimy kolejnych 70 drzew.

Te nowe mają być niewysokie, by nie zasłaniały panoramy Starego Miasta. Gatunków jeszcze nie wybrano, ale projektanci i urzędnicy już zapowiadają, że będą to jedynie drzewa liściaste.

Oto historia

W parku przewidziano też kilka nawiązań do historii miejsca, czyli przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Jednym z nich byłoby zaznaczenie przebiegu ul. Krawieckiej kamiennymi płytami (nie tworzącymi jednak litego ciągu). Innym elementem miałaby być studnia podobna do tej, którą widać obok placu manewrowego dworca PKS. – Takich studni było siedem, została tylko jedna – mówi Szkołut. Kopia studni stanęłaby niedaleko Zamku. – Jej obecność jest udokumentowana na historycznych zdjęciach lotniczych.

Stare zdjęcia dzielnicy mają być naniesione na szklane płyty ustawione w parku tak, by dawny widok nakładał się widzom na dzisiejszy wygląd tego miejsca.

Inne nowości:

W planie jest nowe wejście od ul. Podwale. – Na wąskim przesmyku między zabudowaniami szkoły, a działką prywatną – mówi Katarzyna Szczypior, współautorka koncepcji. Błonia mają się odciąć od al. Unii Lubelskiej szpalerem drzew. Nie będą jednak ogrodzonym terenem, a projektanci radzą wręcz, by usunąć płot otaczający Zamek, co mogą tylko sugerować, bo płot jest poza granicami ich koncepcji. W granicach tych mieści się położony za Zamkiem betonowy placyk do jazdy na deskorolce, który byłby być odnowiony.

Całe Błonia miałyby oświetlać latarnie o nowoczesnym kształcie. Wielofunkcyjne, bo wyposażone w kamery monitoringu i nadajniki bezprzewodowego internetu.

Konsultacje

Opinie i uwagi do koncepcji można zgłaszać Urzędowi Miasta do 10 lutego (blonia@lublin.eu). Natomiast na 6 lutego jest planowane otwarte spotkanie dla wszystkich chętnych (godz. 17, Bernardyńska 3). Po zakończeniu publicznej debaty powstać ma ostateczna koncepcja, a w ślad za nią projekt.

Kiedy efekty?

Miasto zakłada, że projekty będzie mieć jesienią. – W drugiej połowie roku chcemy rozpocząć wybór wykonawcy robót – deklaruje Szczepańska. – Dokładny koszt inwestycji nie jest jeszcze znany – zastrzega Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Za projekt miasto zapłaci 60 tys. zł.

Pozostałe informacje

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Znane z krystalicznie czystych jezior i zapierających dech w piersiach krajobrazów, Mazury stają się coraz bardziej pożądanym miejscem dla inwestorów poszukujących luksusowych apartamentów turystycznych. Region ten przyciąga zarówno turystów, jak i inwestorów z całego świata, tworząc obiecujące perspektywy dla rozwoju nieruchomości turystycznych.

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zamościu ma nosić imię Piotra Łachno - tak zakłada projekt uchwały, którą w poniedziałek mają przyjąć nowi radni Zamościa podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji w tej kadencji.

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Choć często kojarzona z leczeniem chorób psychicznych, jej zakres jest znacznie szerszy i obejmuje wsparcie dla osób w różnych życiowych trudnościach. Znaczenie psychoterapii szczególnie wzrosło w czasach globalnej pandemii SARS-CoV-2, która wpłynęła na ogólnoświatowy wzrost zainteresowania zdrowiem psychicznym.

Gdzie na weekend w Polsce? Niezwykłe zakątki na krótki wypoczynek

Gdzie na weekend w Polsce? Niezwykłe zakątki na krótki wypoczynek

Wypoczynek w Polsce może być równie fascynujący co dalekie podróże. W poszukiwaniu idealnego miejsca na weekend pełen niezapomnianych wrażeń warto zwrócić uwagę na urokliwe zakątki naszego kraju. Od górskich kurortów, przez historyczne miasta, po ukryte na uboczu oazy spokoju - Polska oferuje miejsca, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnym klimatem.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli medale podczas zawodów w Hiszpanii

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli medale podczas zawodów w Hiszpanii

Na drugim stopniu podium międzynarodowego turnieju zapaśniczego „Jovenes Promesas” stanął Igor Shepetun. Z kolei Piotr Lewandowski zakończył rywalizację z brązowym medalem. Turniej rozegrany został w hiszpańskiej miejscowości La Nucia

Allegro ADS - usługi agencji vs in-house

Allegro ADS - usługi agencji vs in-house

Allegro ADS to platforma reklamowa, która umożliwia sprzedawcom efektywne dotarcie do szerokiej grupy potencjalnych klientów. Wybór między prowadzeniem kampanii reklamowych na własną rękę a skorzystaniem z usług specjalistycznej agencji jest kluczowy dla sukcesu tych działań. W tym artykule porównujemy te dwa podejścia, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojego biznesu.

Tragiczny finał towarzyskiego spotkania. Siedem osób poparzonych biopaliwem

Tragiczny finał towarzyskiego spotkania. Siedem osób poparzonych biopaliwem

Nieszczęśliwy wypadek wydarzył się podczas towarzyskiego spotkania w trakcie majówki. Przy dolewaniu biopaliwa do kominka poparzonych zostało siedem osób. Jedna z nich trafiła do szpitala.

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Włączenie luksferów do nowoczesnych projektów architektonicznych i wnętrzarskich wymaga zrozumienia ich unikalnych właściwości oraz kreatywnego podejścia, aby zwiększyć estetykę i funkcjonalność przestrzeni, jednocześnie odpowiadając na współczesne wymagania dotyczące efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia będzie otwarta w sobotę 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na ten dzień zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego.

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Martyna Kłoda z Sokoła Lublin wywalczyła złoty medal podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych „Dolnośląskie 2024”, które rozegrane zostały w Miliczu

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Kolejny raz mobilny dentobus pojedzie do mniejszych miast i wsi w regionie. Skorzystają głównie dzieci i młodzież z utrudnionym dostępem do stomatologa.

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Albo będą całkowicie zamykać ruch, albo tylko częściowo. Tak czy inaczej utrudnień na drogach wokół Zamościa w nadchodzący weekend nie zabraknie. A wszystko dlatego, że Klub Sportowy Agros organizuje kolarski wyścig „Po Ziemi Zamojskiej”.

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji prezentujemy 3 największe inwestycje z unijnym dofinansowaniem w Białej Podlaskiej z ostatniej dekady

FINAŁ XI EDYCJI DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

FINAŁ XI EDYCJI DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

LUBLIN, SOBOTA 11 MAJA 2024 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty